Warsztat dziennikarski Ouest-France

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE POD PATRONATEM REDAKCJI OUEST-FRANCE MAJ 2017

 

X STAŻ DZIENNIKARSKI „OUEST-FRANCE"

maj 2017 r.

 

Jeśli :

 

1. mówisz po polsku,

2. szlifujesz swój warsztat dziennikarski,

3. potrzebujesz praktyk,

4. zbierasz certyfikaty,

5. jesteś otwarty na szkolenia,

6. cenisz sobie doświadczenie specjalistów,

7. zdobywasz doświadczenie zagraniczne

to na pewno zainteresuje Cię ta oferta.

 

"Ouest-France" jest francuskim dziennikiem regionalnym reprezentującym wysokim poziom profesjonalizmu. Przewyższa nakładem takie francuskie dzienniki opiniotwórcze o zasięgu krajowym, jak "Le Monde" czy "Le Figaro". Jest pod wieloma względami gazetą, z której młodzi dziennikarze mogą czerpać pozytywne wzorce (http://www.ouest-france.fr), jest dziennikiem niezależnym, trwającym na rynku od przeszło stu lat.

Od 1998 roku do IDMiKS przyjeżdża dziennikarz "Ouest-France", w tym roku będzie nim były zastępca redaktora naczelnego, Jean-Pierre Chapelle, by przeprowadzić staż dla studentów. Staż trwa pięć dni i ma formę wykładowo-warsztatową. Wszystkie wykłady oraz warsztaty są tłumaczone przez dr Teresę Sławińską, która od prawie dwudziestu lat jest koordynatorką tego projektu ze strony IDMiKS.

Uczestniczenie w tym stażu  pozwala uzyskać wiedzę, doświadczenie, umiejętności oraz, jeśli spełnisz wymagania stawiane przez prowadzącego,  certyfikat potwierdzający odbycie stażu w zagranicznej gazecie, co stanowić będzie cenny element Twojego CV.

Staż jest kierowany do wszystkich zainteresowanych, jednak szczególnie do studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych IDMiKS UJ!

Nie jest konieczne spełnienia żadnych warunków wstępnych, ani znajomość języka francuskiego!

Należy się zgłosić mailowo do dr Teresy Sławińskiej (t.slawinska@gmail.com) i wpisać na listę. W tytule maila proszę napisać „staż Ouest-France/Kraków”.

Staż odbędzie się w maju 2017 roku. Dokładną datę (najprawdopodobniej początek maja) podamy już wkrótce.

Aby otrzymać certyfikat Studentki i Studenci  będą zobowiązani, oprócz spełnienia warunków, które podamy podczas stażu, być obecni na wszystkich modułach stażu.

Zgłoszenia przyjmowane są do końca listopada 2016!

dr Teresa Sławińska

           

STAŻ DZIENNIKARSKI W REDAKCJI DZIENNIKA „OUEST-FRANCE” RENNES (FRANCJA) MAJ/CZERWIEC 2017 ROK

STAŻ DZIENNIKARSKI W REDAKCJI DZIENNIKA „OUEST-FRANCE”

RENNES (FRANCJA)

MAJ/CZERWIEC 2017 ROK

 

Redakcja dziennika „Ouest-France” ogłasza nabór na staż dziennikarski, który odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2017 roku w siedzibie dziennika, w Rennes (Bretania, Francja).

Dysponujemy dwoma miejscami.

Osoby zainteresowane proszę o mail na adres: t.slawinska@gmail.com do dnia 31 października 2016 roku. W tytule maila proszę napisać „staż Ouest-France/Rennes”.

Do zakwalifikowania się na staż wymagana jest bardzo dobra znajomość języka francuskiego oraz napisanie krótkiego tekstu w języku francuskim (3 strony: Times New Roman, 12, 1,5 odstępu między wierszami, marginesy: 2,5 cm), na podany w późniejszym terminie temat. Zostanie on Studentom przesłany mailowo oraz umieszczony na stronie instytutu, FB i na portalu medioznawczym.

Staż jest finansowany przez stowarzyszenie „EUROPE PRESSE SOLIDARITÉ”, które jest częścią holdingu medialnego SIPA/Ouest-France (podróż z Paryża do Rennes i z Rennes do Paryża, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie). Stażysta sam musi opłacić jedynie podróż z Polski do Paryża i z Paryża do Polski oraz pokryć (niewielkie) koszty swojego ubezpieczenia. 

Staż nie jest sposobem na spędzenie trzech tygodni we Francji na koszt redakcji „Ouest-France”. Stażysta jest zobowiązany pracować jako dziennikarz, publikować w gazecie i wspierać pracę jednej z 63 redakcji lokalnych, do której zostanie skierowany. Najczęściej stażysta zastępuje etatowego redaktora, który w tym czasie przebywa na urlopie letnim. 

Z tego powodu jest to bezcenne doświadczenie dla kogoś, kto chce poczuć, jak pracuje się w wielkim dzienniku, o nakładzie przeszło 700 000 egzemplarzy dziennie. Tym cenniejsze, że odbywa się w bardzo szczególnym medium, o przeszło stuletniej historii, w którym rygorystycznie przestrzegany jest kodeks etyczny.

Kto chciałby się więcej dowiedzieć na temat tej gazety zachęcam do przeczytania informacji o niej znajdujących się w mojej ostatniej książce dostępnej na stronie IDMiKS UJ (http://www.media.uj.edu.pl/slawinska): „Mariaż druku i cyfryzacji na francuskim rynku prasowym”(2016).

dr Teresa Sławińska

Data opublikowania: 25.10.2012
Osoba publikująca: Wiesław Bracha